Nuda latem?

Więc może wyślemy dzieci na kolonię?

Doczekaliśmy czasów, kiedy telefon komórkowy, tablet czy laptop w rączkach nawet kilkulatka nikogo nie dziwi. Jeszcze niedawno posiadanie  komputera czy telefonu przez licealistę świadczyło o zamożności rodziców.

 

Źródło: www.tvn24.pl

 

Dziś nie wyobrażamy sobie dnia bez komputera, kilku godzin bez „komórki....”

Elektronika zawładnęła naszym życiem.  Rządzi dorosłymi, młodzieżą i – niestety - również dziećmi.

A jak komputer wpływa na rozwój dziecka?

Są oczywiście pozytywne strony, jak np. możliwość  korzystania z gier edukacyjnych, łatwość  i szybkość przyswajania wiedzy,  poszerzanie horyzontów itp.

Gdyby na tym się sprawa kończyła, to byłoby super!  Ale to tylko pozytywna strona „problemu”. Jest – niestety – również ta negatywna. I to znacznie bardziej rozbudowana i skomplikowana. Wiele zależy od tego, ile czasu dziecko spędza w towarzystwie komputera. Najczęściej: ZBYT DUŻO! Niesie to za sobą bardzo poważne ryzyko zaburzeń rozwojowych  i konsekwencji zdrowotnych.

      Źródło: www.abc.zdrowie.pl

 

Po pierwsze: brak ruchu.

Małe dziecko unieruchomione przed komputerem może mieć poważne problemy

 w rozwoju ruchowym z powodu  tłumienia naturalnej potrzeby ruchu. Kilkunastolatkowi zagraża nadwaga lub nawet otyłość. Ostatnio obserwuje się znaczny wzrost otyłości wśród dzieci i młodzieży,  do czego znacząco przyczynia się przesiadywanie przed komputerem. Z otyłości prosta droga wiedzie  do cukrzycy. Zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru mózgu czy zawału serca...

 

      Źródło: www.fakty.interia.pl

 

Po drugie: bezsenność.

Dziecko po sporej dawce korzystania z urządzeń elektronicznych nie może spać, ponieważ jego umysł zaprzątają postaci i zdarzenia z gier, jest podekscytowane i trudno mu się wyciszyć.

Taki stan bardzo źle wpływa na nocny wypoczynek, a co za tym idzie, na koncentrację i zdolność przyswajania wiedzy.

 

Po trzecie: agresja.

Istotnym zagrożeniem dla dzieci jest przesycenie przekazów medialnych przemocą. Dziecko stopniowo oswaja się z  obrazami okrucieństwa, zła i przemocy, uodporniając się na ból i krzywdę.

 

Po czwarte: postawy aspołeczne.

Samotne korzystanie z komputera może prowadzić do ograniczenia, a nawet zerwania kontaktu z rówieśnikami. Izolacja wywołuje poczucie osamotnienia, może prowadzić do utraty zdolności porozumiewania się z otoczeniem.

 

Źródło: www.ops.pl

 

Po piąte: choroby psychiczne.

Nadużywanie komputera jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do powstawania zaburzeń natury psychicznej, lęków, wahań nastrojów, depresji a nawet autyzmu.

 

To tylko niektóre negatywne strony korzystania z „cudów” techniki.

Nie ma wątpliwości, że internet stwarzając pozory lepszego i ciekawszego świata, ogłupia nasze dzieci. Odrywa młode umysły od rzeczywistego świata.

A Ty wiesz ile czasu TWOJE DZIECKO spędza  przed komputerem, nad tabletem czy z komórką w dłoni? Na jakie strony wchodzi?

Co musi się stać, żebyś się tym zainteresował?

Wydaje się nam, że syn czy córka jest przecież w swoim pokoju. Nie włóczy się z kolegami, nie interesuje go alkohol czy papierosy. Może trochę za długo siedzi przed komputerem, mógłby się lepiej uczyć, ale poza tym wszystko jest ok. Nieprawda! Twój syn/córka jest daleko. Jest w zupełnie innej rzeczywistości. Nie wiesz gdzie. Nie wiesz co robi w wirtualnym świecie.

Musisz zareagować!

 

Zbliżają się wakacje. Co będzie głównym zajęciem i rozrywką TWOJEGO DZIECKA?

Może warto już dziś pomyśleć o alternatywie dla „Wakacji z Komputerem” ?

Można dzieci „wysłać”  do babci… Ale czy starsza pani będzie w stanie poradzić sobie z problemem, z jakim nie radzimy sobie my rodzice?

 

Moje dzieci od lat część wakacji spędzają na obozach młodzieżowych (wcześniej na koloniach). Wyspecjalizowana  kadra zajmuje się tam zorganizowaniem czasu, w taki sposób, by nie zawładnął nim internet.

 

 

Dzieci nie zawsze chcą rozstać się z mamą i tatą, aby spędzić czas z rówieśnikami. Prawie zawsze jednak, podczas powrotów z kolonii i obozów, obok radości, na twarzach maluje się tęsknota za nowo poznanymi kolegami, szalonymi przygodami, zwariowaną zabawą. To właśnie podczas wakacji nawiązują się znajomości, pierwsze przyjaźnie. Dzieci niejednokrotnie po zakończonym turnusie już umawiają się na przyszły rok. No i – oczywiście – dzięki portalom społecznościowym, pozostają w kontakcie przez cały rok.

Często podjęcie decyzji o wyjeździe dzieci na kolonie jest trudniejsze dla nas rodziców niż dla samych dzieci. No bo gdzie będą bardziej bezpieczne niż w domu? Czy aby na pewno? 

 

Natura Tour jest organizatorem kolonii i obozów młodzieżowych o bardzo zróżnicowanej tematyce. Ośrodek, w którym odbywają się obozy położony jest w otoczonej lasami i jeziorami miejscowości Firlej na Polesiu Lubelskim.

Wykwalifikowana i doświadczona kadra dba o bezpieczeństwo naszych pociech, o zdrowy sposób spędzania czasu. Zajęcia tematyczne pod okiem instruktorów dają możliwość rozwijania istniejących już zainteresowań, a jednocześnie pobudzają młode ciała i umysły do aktywności i walki z nudą.

Chciałabym zaznaczyć, że wybór właściwego tematu jest bardzo istotny, ponieważ chodzi tu nie tylko o te dwa tygodnie, które dziecko spędzi poza domem. Ten pobyt ma być początkiem nowego zainteresowania, nowej pasji dziecka.

 

 

Dla najmłodszych doskonałą propozycją będzie „Moja pierwsza kolonia”  

Założeniem kolonii jest zabawa i wypoczynek z naciskiem na stopniowe poszerzanie samodzielności dziecka i umiejętności budowania relacji i pracy w grupie rówieśniczej. Bardzo ważnym elementem programu jest sprzyjający naturalnej aktywności dziecka, ruch na świeżym powietrzu.

 

 

Inny pomysł na wakacje to kolonia „Smyki na kucyki gdzie oprócz nauki jazdy konno dla początkujących, jak i zaawansowanych, dzieci pod bacznym  okiem instruktora zajmują się pupilami, karmią i dbają o zwierzęta, uczą się  siodłania  i pielęgnacji oraz poznają zasady bezpiecznego obcowania z końmi.

 

 

Zainteresowanych tańcem (również tych początkujących) nie trzeba zachęcać do udziału w obozie Po prostu tańcz  

Pełne wyśmienitej zabawy i humoru przygody z tańcem w roli głównej są doskonałą okazją do ćwiczenia poczucia rytmu, samokontroli nad ciałem, wyrażania swojej osobowości i uczuć przez taniec. Program przewiduje naukę i doskonalenie różnych stylów i form tańca: latino, disco, jazz, hip-hop i taniec współczesny.

 

 

Młodzi następcy Lewandowskiego czy Cristiano Ronaldo będą zachwyceni udziałem w Lidze Mistrzów

Obóz ten przeznaczony jest dla pasjonatów piłki nożnej, zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Program obozu obejmuje doskonalenie techniki gry w piłkę nożną, ćwiczenie motoryki i koordynacji, wszechstronną stymulację rozwoju, kształtowanie osobowości oraz – oczywiście- dostarczenie radości i satysfakcji z treningów.

 

 

Zainteresowania militarne można będzie rozwinąć uczestnicząc w obozie pt.:ASG Braterstwo Broni

Celem  tego obozu jest wpajanie - poprzez zabawę - zasad obowiązujących żołnierzy, dyscypliny, odpowiedzialności za kolegę i grupę. Uczestnicy wezmą udział w zajęciach taktycznych (zasadzka, ubezpieczanie konwojów pieszych, ochrona Vip-a, odbicie zakładników itp.),  zajęciach zwiadowczo-szpiegowskich, strzeleckich, treningu z bronią pneumatyczną, survivalu militarnym, zajęciach ASG.


 

„Letnia Szkoła Samoobrony”

to propozycja głównie dla dziewcząt - uczennic gimnazjów i szkół średnich, ale i dla chłopców. W ramach turnusu prowadzone będą zajęcia ze sztuk walki i samoobrony. Celem zajęć jest również praca nad zwiększeniem pewności siebie, panowaniem nad swoimi  uczuciami oraz nauka wzajemnego szacunku do siebie. Umiejętności tu nabyte pozwalają wejść na drogę samodoskonalenia i rozwoju oraz odróżnienie jej od niezdrowej rywalizacji i wszechobecnej przemocy.

 

 

Ciekawym świata, o jeszcze niesprecyzowanych bliżej zainteresowaniach, ale żądnym dobrej zabawy, zaproponować można Zakręcone Wakacje

Czas dzieci wypełnią tu przezabawne zajęcia typu: walki wręcz w strojach kangurów, wyścigi zespołów na nartach wieloosobowych, w workach czy na szczudłach, przelewanie wody przez dziurawe rury, przenoszenie wody w gigantycznych cedzakach, samodzielne konstruowanie pojazdów pływających i jeżdżących, zajęcia z paintballu, strzelectwa, pierwszej pomocy, szyfrowania oraz „dzień świra”.

 

 

Lato to słońce, jezioro, plaża. Wiele osób tak spędza wakacje. Warto, wobec tego przygotować się  pod okiem profesjonalistów do samodzielnego żeglowania w różnych warunkach na dowolnym sprzęcie. Zapewni to obóz pt.:  Projekt Plaża „Akademia Windsurfingu”

Uczestnicy obozu nabędą tu wiedzę niezbędną do bezpiecznego korzystania z uroków jeziora. Podnoszenie pędnika, pozycja asekuracyjna, pozycja startowa, pozycja bezpieczny powrót, sterowanie deską – ostrzenie i opadanie, żeglowanie na poszczególnych kursach- półwiatr, bajdewind, baksztag, fordewind,zwrot z wiatrem, zwrot na wiatr ...To tylko niektóre atrakcje ...

 

 

Miłośników mocnych, podnoszących adrenalinę wrażeń, zainteresuje - z pewnością - obóz Za linią wroga

Tematyka obozu pozwoli uczestnikom poznać tajniki paintballu w różnych warunkach terenowych, wziąć udział w leśnej szkole przetrwania (survival) oraz w treningu z bronią pneumatyczną. W ramach turnusu zaplanowane są również zajęcia z terenoznawstwa, dywersji oraz z  pierwszej pomocy. Celem obozu jest nauka radzenia sobie w trudnych sytuacjach, technik przezwyciężania własnych słabości oraz odpowiedzialności za współtowarzyszy.

 

 

Jest w czym wybierać. Ja już zrobiłam rezerwację.

A który temat zainteresował Twoje dziecko?

 

                                                                                                                                 Anna Szklarska