Pałace, pałacyki, ogrody...

Romantyczne wakacje na Lubelszczyźnie

 

Planujesz wakacje w Polsce? Super!

Prawdopodobnie nie byłeś jeszcze w tak ciekawym, choć niezbyt znanym,  zakątku Polski , jak   Polesie Lubelskie. Te położone pomiędzy Wisłą a Bugiem tereny to atrakcyjne krajobrazy, dobrze zachowana przyroda, ciekawe zabytki, liczne pozostałości po cudownych pałacach czy ujmujących pałacowych ogrodach.

Zobaczysz tu między innymi Zespół pałacowy księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Kocku (48 km od Lublina ).

 

Źródło: wikimapia.org.

Zespół pałacowy składa się z budynku głównego i dwóch jednakowych oficyn. Za pałacem rozpościera się szeroka dolina Wieprza. Ten zachwycający klasycystyczny pałac otoczony jest parkiem geometryczno-krajobrazowym. Pierwotne założenie pałacowe w stylu renesansowym powstało wraz z częścią ogrodu jeszcze w czasach Firlejów. Księżna Jabłonowska stworzyła tu fantastyczny sentymentalny ogród arkadyjski, wzorowany na starogreckiej krainie "szczęśliwych pasterzy". Park pałacowy Jabłonowskiej słynął z unikalnych roślin należących aż do 590 gatunków. W cieplarni hodowano ananasy, pomarańcze i cytryny.

 

Inna perełka tych okolic to Pałac w Radzyniu Podlaskim  (71 km od Lublina).

Tu warto poświęcić choćby godzinkę, by nacieszyć się z bliska jedną z najpiękniejszych budowli rokokowych w Polsce -  Pałacem Potockich wraz z parkiem  i oranżerią. Potoccy zbudowali kilkanaście pałaców, z których ten jest jednym z najokazalszych. Pierwotnie w XV w. zbudowany został zamek, potem – w XVIII w. Potoccy przebudowali go.

Niestety, w roku 1944 wnętrza uległy zniszczeniu. Nadal jednak zachwyca rozmach z jakim wzniesiono gmach  oraz liczne barokowe detale architektoniczne.

Przyjedź, zobacz....

 

Źródło: www.jerycho.pl

 

Będąc na Lubelszczyźnie warto zaplanować wizytę w zespole płacowo-parkowym rodziny Zamojskich – Pałacu w Kozłówce (30 km od Lublina).

 

Źródło: www.lubelskie.pl

Pałac wzniesiony został ok. roku 1742 i przebudowany w  roku 1897-1914. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Obecnie w skład zespołu pałacowo-parkowego w Kozłówce wchodzą: pałac, teatralnia (sale konferencyjna i ekspozycyjna), kaplica, oficyny północna i południowa, kordegardy północna i południowa, pawilon północny  i południowy (powozownia z kolekcją pojazdów konnych). Prawie całe wyposażenie sal i komnat pochodzi jeszcze z czasów Konstantego Zamoyskiego.

 

Źródło: fotopolska.eu

 

Wnętrza są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu.

 

Źródło: www.lubekskie.pl

 

Ogromnym atutem pałacu jest otaczający go ogród. Urokliwie skomponowana roślinność z zachowanym do dziś pierwotnym układem, zachwyca swoim wyglądem i kolorystyką. Na dziedziniec rezydencji, od zachodu, prowadzi neobarokowa brama, wykonana w początku XX wieku. W bezpośrednim sąsiedztwie pałacu znajduje się fontanna z figurkami puttów. Od strony północnej  położona jest bażantarnia.

 

Źródło: www.lublin.gazeta.pl

 

Warto też wybrać się do Lubartowa (30 km od Lublina) i obejrzeć Pałac Sanguszków w stylu barokowym oraz pospacerować po ładnym, zadbanym parku krajobrazowym otaczającym obiekt.  W głębi parku, znajduje się fontanna, staw, pozostałości mostu i brama pałacowa. Nieopodal – XIX-wieczna oranżeria. W swojej historii pałac pełnił między innymi funkcje szpitala wojskowego i klasztoru.

 

Źródło: www.polskaniezwykła.pl

 

Ogromne wrażenie robi chyba na wszystkich (a paniach na pewno)  Klasycystyczno-romantyczny zespół pałacowo-parkowy Czartoryskich w Puławach (50 km od Lublina). Zasadnicza część tego obiektu to pałac z dobrze zachowanymi wnętrzami ( barokowa sień, sale: kamienna, gotycka, rycerska, balowa i kolumnowa).

 

Źródło: commons.wikimedia.org

 

Uznaniem pań cieszy się uroczy romantyczny ogród w stylu angielskim z licznymi budowlami parkowymi jak Kaplica, Domek Grecki, Domek Gotycki, Świątynia Sybilli

 

Źródło: turystyka.wp.pl

 

 

Pałac Marynki…

 

Źródło: nocowanie.pl

 

… przeróżne altanki, mostki. źródełka  itp.

Park podzielony jest na dwie części (górny i dolny), które łączą malownicze angielskie schody tarasowe. W parkowej wapiennej skarpie wykute są malownicze groty.

 

 

Będąc na Lubelszczyźnie nie sposób nie zajrzeć do stolicy regionu – Lublina

 

Źródło: national-geographic.pl

 

 by zobaczyć jego Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Królewskim z XII wieku, który przebudowany został przez Zygmunta Starego na renesansową rezydencję

 

Źródło: www.uroki-polski.pl

 

Bramę Grodzką, Bazylikę ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedrę, Bramę Krakowską i Nowy Ratusz.

 

Nieopodal Lublina położony jest   niezwykle urokliwy Nałęczów (25 km od Lublina), który zachował nastrój dawnego kurortu. Atmosferę tworzą tu Park Zdrojowy, palmiarnia, pijalnia wód mineralnych, późnobarokowy pałac Małachowskich z 1772 r., niegdyś własność Stanisława Małachowskiego i Marianny z Potockich.

 

Źródło: www.polskiekrajobrazy.pl

 

Źródło: www.polskiekrajobrazy.pl

 

Niezwykłą ucztą dla zmysłów będzie na pewno wizyta w uroczym miasteczku zwanym Małym Gdańskiem – Kazimierzu Dolnym nad Wisłą (47 km od Lublina). Atmosferę miasta tworzą Rynek ze słynnymi kamienicami, drewnianą studnia, Baszta z XII w., katedra oraz na Góra Trzech Krzyży  z której rozpościera się wspaniała panorama miasta i Wisły oraz obecność chętnie zaglądających tu artystów.

 

Źródło: www.kazimierz-dolny.pl

 

Innym niezwykle urokliwym miastem tego regionu jest Sandomierz (90 km od Lublina). Tu nie sposób ominąć obiektów takich, jak  Rynek z ratuszem, urzekające kamieniczki, Zbrojownię Rycerską lub tajemniczą Trasę Podziemną (podziemia w Sandomierzu lub lochy w Sandomierzu to system dawnych 14 i 15 wiecznych piwnic, w których kupcy sandomierscy składowali swoje towary handlowe). , domek Długosza, bazylikę katedralną, zamek królewski (niegdyś gotycki, przebudowany w renesansową rezydencję) , Wąwóz Jadwigi, kościół św. Jakuba, Collegium Gostomianum, Wąwóz Piszczele oraz słynne "ucho igielne".

 

Źródło:podróze.gazeta.pl

 

Wśród jezior i lasów Polesia Lubelskiego, w miejscowości Firlej położony jest Ośrodek Sportów

Wodnych Natura Tour Polesie. Może on stanowić dla Ciebie doskonałą bazę wypadową  a jednocześnie zapewni Ci bliski kontakt z naturą.

Jeśli masz dzieci w wieku 5-10 lat, które niekoniecznie zainteresowane są zwiedzaniem nudnych – ich zdaniem- obiektów muzealnych, to nie mogłeś trafić lepiej. Wykwalifikowana kadra zajmie się Twoimi pociechami, zapewni  im udaną i bezpieczną zabawę na organizowanej w OSW Polesie półkolonii.

 

 

A po całym dniu stęsknione i pełne wrażeń szkraby wrócą do rodziców, by zdać relację z niesamowitych przygód i spokojnie przespać noc.       

 

 

 

Wakacje tuż, tuż.

Polesie Lubelskie czeka…

 

Anna Szklarska