Ruch to zdrowie!

dr hab. Violetta Dymicka-Piekarska radzi

 

Ruch jest dobroczynny dla naszego organizmu i jest to niepodważalny fakt. Ważne jest tylko, aby był on dostosowany do naszego wieku i stanu zdrowia oraz możliwości. Nie musi to być duży wysiłek wyczynowy, czasami wystarczy regularny spacer, bieganie czy jazda na rowerze.

Na co wpływa wysiłek fizyczny?

Przede wszystkim ruch chroni nas przed przybieraniem na wadze, regularny wysiłek fizyczny powoduje przyrost masy mięśniowej i zwiększa ogólną wydolność organizmu. Regularny wysiłek fizyczny daje nam dobre samopoczucie oraz  powoduje, że mamy więcej siły. Związane jest to z produkcją przez mózg tzw. endorfin, które nazywane są hormonami szczęścia. Dzięki endorfino nie będziemy też odczuwać bólu. Już po 20- minutach wysiłku możemy poczuć się lepiej!

Niewątpliwie dzięki ruchowi zmniejsza się ryzyko zachorowania na wiele poważnych chorób, m.in. układu krążenia i serca, takich jak zawał czy udar. Ruch pomaga regulować gospodarkę lipidową organizmu, sprzyja podniesieniu poziomu tzw. „dobrego” cholesterolu HDL, a obniżeniu „złego” cholesterolu LDL. Regularne ćwiczenia fizyczne pomagają w normalizacji ciśnienia tętniczego krwi.       

Kolejnym niezwykle korzystnym wpływem jest ochrona przed cukrzycą typu 2. Aktywność fizyczna, dzięki spalaniu kalorii i regulacji gospodarki lipidowej, przyczynia się także do regulacji poziomu glukozy we krwi. Dzięki wysiłkowi zmniejsza się także apetyt, a to przecież otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju cukrzycy.

Regularny wysiłek fizyczny poprawia i usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, ułatwiając chociażby wypróżnianie. Korzystny wpływ ruchu dotyczy także funkcjonowania układu oddechowego i płuc.

Uprawianie sportu chroni lub zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory przewodu pokarmowego – usprawniając perystaltykę, a według najnowszych doniesień także zmniejsza się także ryzyko zachorowania na raka piersi.

Przebywanie na świeżym powietrzu poprawia pracę mózgu, jest on lepiej dotleniony i zwiększa się jego aktywność. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, u których regularna aktywność, chociażby spacery, mogą przeciwdziałać rozwojowi choroby Alzheimera. Tak więc ruch utrzymuje nas dłużej w lepszej formie nie tylko fizycznej ale także umysłowej.

Ruch, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednią dietą, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na osteoporozę. Kości i stawy potrzebują takiego wzmocnienia w każdym wieku, a zwłaszcza u kobiet po menopauzie.

Wiele korzystnych zmian wynikających z systematycznego wysiłku fizycznego będzie widocznych gołym okiem. Poprawia się postawa ciała, sylwetka staje się bardziej sprężysta, umięśniona i na pewno poprawi się nasze samopoczucie.

W planowaniu odpowiedniego dla nas wysiłku czy rodzaju ruchu ważne jest to, abyśmy go dostosowali do wieku oraz możliwości organizmu zarówno zdrowotnych jak i kondycyjnych. Abyśmy mogli odczuwać pozytywne skutki ruchu ważny jest jeden warunek, niezależnie od tego czy jest to energiczny spacer z kijkami lub bez, jazda na rowerze, bieganie, pływanie czy siłownia, musi być regularny!

A wtedy zdrowie i dobre samopoczucie mamy gwarantowane.      

 

dr hab. n. med.

Violetta Dymicka-Piekarska