Dożynki Prezydenckie

Jesień w Spale

 

Spała – nieduża miejscowość wypoczynkowa na terenie dawnej Puszczy Pilickiej, w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim.

W jej okolicy odbywały się niegdyś liczne polowania z udziałem królów polskich, carów rosyjskich oraz prezydentów Polski Międzywojennej. Spała była, miedzy innymi, letnią rezydencją prezydenta Ignacego Mościckiego. To właśnie on w roku 1927 po raz pierwszy zorganizował w Spale Dożynki Prezydenckie.

 

Źródło: tomaszowmazowiecki.naszmiasto.pl

 

Po dłuższej przerwie do tradycji powrócił w roku 2000 prezydent Aleksander Kwaśniewski, który uczestniczył w nich wraz z żoną Jolantą aż sześć razy. Prezydent Lech Kaczyński wraz ze swoją żoną Marią był tu tylko raz. W latach 2006-2008 dożynki miały charakter regionalny. Ale już prezydent Bronisław Komorowski w latach 2010-2014 bardzo chętnie brał udział w uroczystościach.

 

 

Źródło:spala24.pl

 

 

Dożynki to ludowe święto plonów połączone z obrzędami dziękczynienia za zakończenie żniw i za zebrane plony. Dawniej obchodzone było w okresie równonocy jesiennej tj. 23 września, obecnie w jedną z niedziel września.

 

Źródło: tvtomaszow.pl

 

 

W roku bieżącym dożynki odbyły się w dniach 12-13 września. W ceremonii tradycyjnie udział wziął obecny prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą .

 

Źródło: tomaszowmazowiecki.naszmiasto.pl

 

W programie były m.in. konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, Kiermasz Produktów Tradycyjnych oraz Aleja Twórców Ludowych.

 

Źródło: tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl

 

Bardzo ciekawym elementem uroczystości była ekspozycja pt.: Miasteczko Regionów, gdzie swoje zwyczaje, kulturę i regionalne specjalności zaprezentowały poszczególne  województwa.

 

Źródło: tomaszowmazowiecki.naszmiasto.pl

 

Co roku na dożynki wyruszają także goście Ośrodka Wypoczynkowego Natura Tour „Zacisze” w Spale. Dogodne położenie obiektu oraz duża popularność spalskiego święta powodują niesłabnące zainteresowanie nim bywalców ośrodka.

Ośrodek, oprócz osób indywidualnych, gościł również delegacje i grupy dożynkowe, czyli przedstawicieli różnych regionów biorących udział w tych niecodziennych uroczystościach.

 

Źródło: www.krir.pl

 

Wielu z nas zadaje sobie pytanie:  „Czy są nam potrzebne tak huczne obchody „święta plonów”?

Są!

Choćby po to, by przypomnieć nam, jakim dobrodziejstwem jest rodzima produkcja „płodów rolnych”.

Tak często tego nie doceniamy!

Dzieciom warto uzmysłowić, że chleb i mleko nie do końca pochodzą z półki sklepowej…

 

Anna Szklarska

 

 

Źródło: www.rolnicze24.pl